Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Návštěva odborníka z praxe, Ateliér 6tej smysl, v ZŠ Brandýs nad Labem

thumb

Návštěva odborníka z praxe, Ateliér 6tej smysl, v ZŠ Brandýs nad Labem

04.3.2013
Místo konaní akce: Brandýs nad Labem
Datum konaní akce: 04.3.2013

Krajská hospodářská komora Střední Čechy, která je realizátorem projektu z  Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, spolufinancovaného evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR, oslovila odborníka z praxe paní Irenu Dolejšovou, která je spoluzakladatelkou Handicap dílny Ateliér 6tej smysl ve Staré Boleslavi, aby společně se svojí kolegyní paní Alexandrou Oppovou představily žákům Základní školy Brandýs nad Labem, Palachova 337/1 stará česká řemesla.

V rámci projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“ navštívily obě majitelky Ateliéru dne 4.3.2013 Základní školu v Brandýse nad Labem. Představily žákům 7. tříd ZŠ stará česká, téměř zapomenutá řemesla, jako je zpracování surového ovčího rouna a výroba tkaniny z tohoto materiálu. Vysvětlily proces barvení rouna a možnosti využití tkaného materiálu v minulosti a v současnosti. Zároveň předvedly kramplování (vyčesávání) rouna - proces přípravy ovčího rouna k dalšímu zpracování. Děti měly možnost si materiál osahat, vyzkoušet kramplování a poté dostaly zadání malého úkolu, vyrobit si motýlka technikou plstění suchou jehlou (vpichováním ovčího rouna do měkkého podkladu). Děti přijaly úkol s nadšením a pustily se s chutí do práce. V průběhu jejich práce předvedly dámy z Ateliéru 6tej smysl ukázku práce na kolovrátku. Děti zvědavě přihlížely a práce jim připadala velice jednoduchá. Některé děti si chtěly práci vyzkoušet, přičemž vzápětí zjistily, že práce není vůbec jednoduchá, je namáhavá a je k ní potřeba i dostatek zručnosti.

Dalším pomocným prostředkem ke zpracování vlny je tkalcovský stav. Dámy z Ateliéru 6tej smysl přinesly jejich tkalcovský stav, který využívají  k výrobě tkaných tašek a gobelínů, popřípadě podložek na židle a podobných užitečných věcí Děti měly možnost vyzkoušet si práci s tkalcovským stavem a také s kolíkovým tkalcovským stavem, který je také zajímavým pomocníkem při zpracování vlny. V poslední fázi setkání s odborníkem z praxe byla dětem představena práce s hlínou, s kterou Ateliér také pracuje. Některé děti dostaly úkol – na základě předlohy vyrobit velikonočního zajíčka na ubrousky. Děti se pustily s vervou do práce a výsledky byly úžasné. Někteří žáci předčili svým výsledkem předvedený model. V závěru všechny děti předvedly své motýlky z ovčího rouna, u některých byla vidět originalita autora a u všech byl vidět kus dobře odvedené práce. Žáci ZŠ Brandýs byly velice spokojeni s tou aktivitou a těší se na další aktivity projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“ , mezi nimiž jsou exkurze 7. tříd základní školy ve vybraných středních školách a také návštěvy základní školy u zaměstnavatelů. Základní školy ve Středočeském kraji navštíví firmy Aero Vodochody a.s., Continental Automotive Czech Republic s.r.o. se sídlem v Brandýse nad Labem, Crystal BOHEMIA, a.s. v Poděbradech a firmu T.P.C.A . Kolín , které jsou naplánovány v dalším období.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce