Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Den v Aero Vodochody pro žáky ZŠ v Brandýse nad Labem

thumb

Den v Aero Vodochody pro žáky ZŠ v Brandýse nad Labem

13.3.2013
Místo konaní akce: Odolena Voda
Datum konaní akce: 13.3.2013

          V rámci projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“ měli žáci 7. třídy základní školy v Brandýse nad Labem, Palachova 337/1 možnost navštívit společnost AERO Vodochody a.s.  Tato akce je jednou z řady exkurzí, které pořádá Krajská hospodářská komora Střední Čechy se sídlem v Brandýse nad Labem v rámci realizace projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, spolufinancovaném evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

       Akce se uskutečnila dne 13. 3.2013 za skvělé podpory firmy AERO Vodochody a.s. , která dětem umožnila navštívit  provozní prostory v obci  Odolena Voda.  Personální oddělení firmy připravilo zajímavý program, který byl zahájen v prostorech konferenčního sálu představením firmy AERO Vodochody a.s., jejíž historie začala již v roce 1919. Děti měly možnost shlédnout video o historii firmy a také finální produkty firmy, jako např. vrtulník Sikorski S-76.         

        V další části exkurze si děti měly možnost prohlédnout provozní prostory a vidět  letecké mechaniky přímo při práci. Dětem byly vysvětleny důležité bezpečnostní zásady, pracovní postupy a byly také seznámeny s dalšími produkty firmy. Zaujala je i informace, že vrtulník S-76 je složen z 8 400 dílů.. Každý pracovní den si mechanici obdrží přesný počet dílů, které musí zamontovat a také přesný počet pracovního nářadí, které musí odevzdat na konci pracovního dne. Tato přísná opatření mají zajistit kontrolu, aby mechanici neopomněli některé součástky namontovat..

Většina dílů je firmě dodávána, pouze část si firma vyrábí ve své nástrojové dílně. AERO Vodochody a.s. zaměstnává 1500 zaměstnanců, kterým jsou vytvářeny velmi dobré pracovní podmínky a zázemí pro jejich práci. Zhuba 45% zaměstnanců jsou dělníci, 45% vývojoví pracovníci a 10% zaměstnanců tvoří administrativní pracovníci. Většinu zaměstnanců tvoří profese - elektromechanici, technologové, nýtaři, pracovníci kvality, a letečtí mechanici.

          V závěru exkurze měly děti možnost navštívit Střední školu letecké a výpočetní techniky Odolena Voda.  Ředitel školy  dětem představil studijní obory, které mohou ve škole studovat. Jsou to 4-leté studijní obory zakončené maturitní zkouškou  - strojírenství, informační technologie, letecký mechanik a 3-leté studijní obory zakončené výučním listem – mechanik opravář pro letadla-strojní mechanik, klempíř pro leteckou výrobu a strojní mechanik-zámečník. Mistr odborné výchovy zavedl děti do školních dílen, kde studenti získávají praktické dovednosti v jejich odbornosti. Studenti této školy absolvují praxi ve firmě AERO Vodochody a.s. a na letišti Václava Havla v Praze.  Výborní studenti mají možnost získat zaměstnání v těchto významných firmách. Žáci 7. třídy Základní školy v Brandýse nad Labem se seznámili se studijními obory, pro které se můžou rozhodnout po ukončení základní docházky. Během realizace projektu budou mít žáci 7. tříd vybraných základních škol možnost seznámit se se zajímavými studijními obory, které mají budoucnost a v současné době jsou velmi opomíjeny. Dětem budou představeny další firmy, kde můžou po studiu najít své uplatnění.

Další informace o projektu naleznete na stránkách projektu www.poznejte-remesla.cz a nebo na stránkách KHK Střední Čechy 


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce