Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Exkurze žáků ZŠ Příbram ve SPŠ a VOŠ Příbram

thumb

Exkurze žáků ZŠ Příbram ve SPŠ a VOŠ Příbram

23.10.2012
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 23.10.2012

Dne 23.října 2012 se uskutečnila první z cyklu exkurzí v rámci projektu OPVK „Poznejte řemesla, poznejte praxi“. Šlo o exkurzi žáků Základní školy Příbram Jiráskovy sady do Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram. Zúčastnili se jí žáci 7.tříd ZŠ, kteří jsou cílovou skupinou projektu. Podobné aktivity konané základními a středními školami se zaměřují většinou na žáky 8. tříd. Ti mají možnost si při exkurzích vybrat obor či odvětví, které by chtěli studovat po ukončení povinné školní docházky. V našem projektu jsme se zaměřili na žáky 7. tříd, kteří ještě nejsou rozhodnuti o svém budoucím povolání a v tomto věku teprve začínají uvažovat o své profesi.

Ředitel školy PaedDr. Tomáš Hlaváč osobně představil žákům Střední průmyslovou školu s jejími specifiky a mnohaletou tradicí. V prezentaci představil VIP osobnosti, které tuto školu vystudovaly a poutavě popsal jednotlivé studijní obory.

Následovala vlastní exkurze, kde měli žáci možnost navštívit i samotnou výuku ve třídách a odborných učebnách. Učitelé jim představili také jednotlivé dílny pro praktickou výuku, kde se studenti školy připravují na výkon svého povolání.

Žáci si měli možnost vyzkoušet v učebně pro robotiku ovládání robotů, které vytvořili studenti v praktické výuce a zájmových kroužcích, jichž škola nabízí širokou škálu.

V závěru bylo žákům představeno i zázemí školy s tělocvičnou a posilovnou, kterou žáci nadšeně přivítali stejně jako možnost vyzkoušet si cvičební nářadí.

Po návratu do ZŠ byli žáci osloveni krátkou anketou, dle které bylo zjištěno, že se jim exkurze velice líbila. A jak jsme předpokládali, většina dětí ještě nemá jasno ve výběru povolání. Někteří z žáků ale začínají o podobně zaměřené škole - jako je SPŠ A VOŠ Příbram - uvažovat, zajímá je většinou robotika, výpočetní technika a elektrotechnika.

Při dalších exkurzích budou mít žáci možnost navštívit ještě další dvě střední školy a střední odborná učiliště s odlišnými studijními a učebními obory. Tato aktivita se setkává s velmi kladným přijetím jak vedením škol, tak i samotnými žáky.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce