Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Exkurze ZŠ Příbram do SOŠ a SOU Horky

thumb

Exkurze ZŠ Příbram do SOŠ a SOU Horky

11.5.2013
Místo konaní akce: Horky nad Jizerou
Datum konaní akce: 02.5.2013

            Dne 2.5. 2013 se žáci základní školy Příbram, Jiráskovy sady 273 zúčastnili exkurze v SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Tato exkurze je jednou z dalších aktivit projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, který realizuje Krajská hospodářská komora Střední Čechy www.khkstrednicechy.cz. Projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Exkurze jsou organizovány v rámci celého Středočeského kraje, proto i žáci ze ZŠ Příbram mají šanci navštívit SOŠ a SOU Horky, která je situována v regionu Praha-východ, tj. na opačné straně Středočeského kraje. Škola nabízí i možnost ubytování v internátu školy, který je umístěn přímo v prostorech zámku, proto v případě zájmu o studium na této škole, mají možnost studia i žáci z tak vzdáleného regionu. Po zhruba hodinové jízdě autobusem se žáci ocitli v malebné obci, která je tentokrát neuvítala pěkným a slunečným počasím.

      Přivítal nás pan učitel Novák, který zavedl děti  nejdříve na školní pozemky, kde měly děti  možnost vyzkoušet s pomocí studentů oboru Farmář  řízení traktoru. Této aktivity žáci okamžitě a  s radostí využili. Hned poté nás zavedl  náš průvodce, pan učitel Novák, ke skleníkům, kde se vyučuje obor Farmář a nově i obor Zahradník. Žáci si prohlédli skleníky a také viděli koně, o které se studenti starají. Po tomto zajímavém úvodu jsme se odebrali do hlavní budovy, která je spolu s internátem umístěna v místním zámku. Žáci byli odvedeni do vinárny, kde proběhla praktická ukázka studentů oboru Gastronomie - flambování. S velkým  zájmem žáci sledovali tento proces, který využívá přímý oheň ke zpracování potravin. Žáci měli potom možnost ochutnat flambovaná jablka se šlehačkou. 

            Po této chutné ukázce kuchařského umění byla žákům představena další budova, kde se vyučují další gastronomické obory jako Cukrář nebo Kuchař-číšník. Pan učitel Veselý opět dokázal děti nadchnout a pod jeho vedením si mohly vyrobit postavičky z marcipánu. O tuto aktivitu byl velký zájem a pod šikovnými rukami žáků vznikaly postavičky zvířat, modely aut nebo květin. Každý si tedy něco malého vyrobil a s sebou odnesl. Po praktické činnosti byl pro žáky připraven oběd, který byl ve formě rautu. Žákům byly vysvětleny zásady chování na rautu,  postup při jídle a zodpovězeny všechny dotazy. Menu, které připravili studenti oborů Kuchař a Cukrář, bylo velmi chutné. Studenti oboru Číšník-Servírka dětem pomáhaly se servírováním.  Exkurze byla pro děti nesmírně zajímavá a všichni si odnesli spoustu dojmů.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce