Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Exkurze základní školy Příbram do 5D Ateliéru

thumb

Exkurze základní školy Příbram do 5D Ateliéru

26.6.2013
Místo konaní akce: Velké Popovice
Datum konaní akce: 13.6.2013

            Pro žáky 7. třídy základní škola v Příbrami, sídlící na v Jiráskových sadech, se naskytla skvělá příležitost, přenést se v čase a částečně i realitě pří návštěvě továrny na sny  - 5D Ateliéru ve Velkých Popovicích, který se zaměřuje nejen na zakázkovou, ale i uměleckou kovovýrobu.

            Již budova a její okolí dávalo žákům tušit, že se nebude jednat o jen tak obyčejnou stavbu.  Již při vstupu bylo možno vidět umělecké výrobky, které jakoby návštěvníka ateliéru lákaly dovnitř.  Také budova samotná působí jako velká průmyslová stavba z konce 19. století, která prošla rekonstrukcí. Zdání ovšem klame. Jak nám majitel ateliéru pan Pavel Doležal vysvětlil jeho lásku ke starým věcem, dozvěděli jsme se také, že budova je stará pouze 8 let.  Tato láska k historii a ke starým věcem je však vidět na každém kroku. Už při vstupu do budovy nás na první pohled zaujala sbírka starých fotoaparátů a motorek - veteránů. Jaké bylo překvapení, když nám pan Doležal vyprávěl příběh, že ve svých mladých letech si byl schopný pod vedením svého strýce Josefem Votavou vysoustružit z kovu svůj vlastní fotoaparát, který fungoval.

            Na sbírce fotoaparátů byla pozoruhodná i vitrína, ve které byly uloženy. Pan Doležal nám povyprávěl koncept svých projektů, ve kterém se snaží o vytváření zaobleného nábytku z kovu, a nebo i železných konstrukcí pro různá stavení. Zdůrazňoval, že zaoblený nábytek je bezpečnější  a i více ladí do prostoru, kde nevznikají ostré hrany.

            Při prohlídce ateliéru pan Doležal představil CNC stroje, ale jelikož pan Doležal chová lásku i ke starým strojům, měli žáci možnost vidět v akci vrtačku, která byla stará přes jedno století.

Poté žákům mistr dílny svařování, ohýbaní plechu a nebo vrtání do různých povrchů. Žáci si mohli vyzkoušet nejen ohýbaní plechu, ale také i vrtání do dřeva, či svařování obloukem.

            Po malém občerstvení, které bylo pro nás připraveno jsme se vydali směr Radimovice, kde na nás už netrpělivě čekal umělecký kovář a akademický sochař v jedné osobě Jan Komárek a jeho žena Jana. Pan Komárek dětem ukázal nejen svůj ateliér a dílnu, ale také jim vysvětlil proč toto povolání dělá, a co ho k tomu vedlo. Na malé výstavce fotografií měli žáci možnost vidět jeho práce, které jsou jak  krásně kovaná vrata, tak i busta vytesaná do pískovce. Velký ohlas vzbudila výroba hřebíku, kterou pan Komárek za všeobecného nadšení předvedl. Poté si dobrovolníci mohli sami vyzkoušet výrobu takového jednoho hřebíku. I tato jednoduchá práce vyžaduje dostatek síly a zručnosti, proto musel hřebíky pan Komárek dodělat. To nic nezměnilo na tom, že žáci byli z této aktivity velmi nadšeni. Exkurze byla zakončena výrobou kuličky, kterou pan Komárek vyrobil z rozžhaveného železa za pomoci bucharu.

         Nejenom kvůli pěknému počasí, ale především díky skvělým odborníkům z praxe, se exkurze v rámci projektu Poznejte řemeslo, poznejte praxi velmi povedla a žáci odjížděli domů spokojeni. Exkurze byla další z aktivit projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, který realizuje Krajská hospodářská komora Střední Čechy (www.khkstrednicechy.cz).

Informace o projektu najdete na www.poznejte-remesla.cz.

 

 


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce