Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Exkurze do mléčného království

thumb

Exkurze do mléčného království

23.9.2013
Místo konaní akce: Radonice
Datum konaní akce: 23.9.2013

       

               V rámci projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“ měli žáci  ZŠ Brandýs nad Labem, Palachova 337/1 možnost nahlédnout do mléčného království firmy Němcova selská mlékárna Radonice, spol. s r. o. , kterou pozná mnoho lidí podle bučící dodávky s obrázkem kravičky. Krajská hospodářská komora Střední Čechy (www.khkstrednicechy.cz, tel. 326 377 708) ) zorganizovala pro žáky 7.třídy exkurzi ve firmě, která vyrábí a rozváží svými auty mléčné výrobky do širokého okolí. Firma přistoupila k velice inovativnímu způsobu distribuce  produktů do domácností v několika krajích v České republice. 

       Žáky ZŠ velice přívětivě přivítala  majitelka firmy paní Ing.  Hana Němcová. Paní Němcová přiblížila dětem vznik a historii firmy, skládající se ze zemědělské farmy a ze selské  mlékárny, která byla postavena na „zelené louce“ za Radonicemi.  Žáci se měli možnost seznámit i se zemědělskou technikou, kterou firma vlastní. Mohli vidět jak historickou techniku, která je ještě stále k vidění na okolních polích, tak také nejmodernější techniku, kterou představují traktory značky John Deere,   New Holland a další  a dva  krasavci - kombajny Claass  Lexion .  Žáci samozřejmě využili možnosti sednout si za volant a vyzkoušet si pocit traktoristy.  Farma hospodaří na 850 ha polí v okolí, kde pěstuje ječmen, pšenici, řepku  olejnou, cukrovku, hrách a další plodiny. V období  sklizně je ve farmě velmi rušno,  v září  se začíná podmítat (Podmítka je druh mělké orby, která se provádí po sklizni porostu - hlavně obilovin),  seje se řepka, ozimá pšenice,  probíhá orba a půda se připravuje na zimu  a na příští  sezonu.    Ve skladech je skladován pro sladovny Souflet v Nymburku ječmen a další zemědělské komodity.  Na farmě v Radonicích měly děti možnost pohladit si a nakrmit  koně, které jsou ustájeny v moderní stáji a také kravičku s  telátkem, která se  netvářila přívětivě, bránila si své mládě.

      V další části exkurze byli žáci pozváni do mlékárenské výroby. Bohužel mnoho výrobků se vyrábí v odpoledních hodinách, ale i přesto bylo na co koukat.  Paní Němcová vysvětlila dětem proces zpracování mléka. Mléko firma vykupuje od  soukromých zemědělců z Prahy západ a východ, nemá vlastní mléčnou produkci. Mlékárna nabízí spoustu výtečných mléčných výrobků – mléko, jogurty, tvaroh, zakysané nápoje, podmáslí, ale také samozřejmě máslo, tvarohové pomazánky, dnešní  sýr, balkánský sýr a další produkty.  Jak zmínila paní Němcová, firma pracuje také na vývoji, takže v současnosti testuje i sýry typu oštiepok a korbáčik, které jsou mezi spotřebiteli velice oblíbené.

Na začátku exkurze v mlékárně měly děti možnost zkusit si test měření PH u mléka, který je prováděn pravidelně,  má za úkol zjistit, zda je mléko v pořádku.  Poté byli žáci zavedeni do  výrobní haly, kde se porcoval a balil balkánský sýr.  Paní Němcová ukázala dětem veškeré technické vybavení mlékárny, žákům představila jejich funkčnost. Vysvětlila proces výroby másla, které bylo právě vyráběno v máselnici. Děti se dozvěděly, že na výrobu 1 kg másla je potřeba 20 litrů smetany, obdivovali  krásně žlutou barvu,  kterou u másla v obchodech nenajdeme.

Děti zjistily, že i v mlékárenském průmyslu je  potřeba nástroj zvaný „harfa“, který ale je používán k jinému účelu, než ho všichni známe, v mlékárně se jím krájí sýřenina.

Prohlédly si  balící linku, kde jsou baleny sýry,  plničku mléka. Firma využívá plastové lahve, které je možné po spotřebě mléka dobře složit a jsou recyklovatelné. V rohu místnosti jsme nahlédli do termostatu,  kde prokysává bílý jogurt.  Výrobky z mlékárny v Radonicích jsou určeny k okamžité spotřebě, firma nepoužívá konzervanty, výrobky jsou přírodní. Pouze balkánský sýr, který je konzervovám solí, má roční trvanlivost. Hned  na začátku  exkurze upozornila paní Němcová děti na to, aby pozorně poslouchaly, že v závěru bude klást soutěžní otázku, za kterou bude následovat odměna.  6 dětí získalo cenu za správnou odpověď, všichni si vybraly máslo z místní výroby.

       V závěru exkurze byli všichni přizváni k mléčnému rautu, který byl naprosto úžasný. Všechny děti ochutnávaly výtečné výrobky - pomazánky, sýry, mléko, kefíry a paní Němcová ještě každého žáka obdarovala  dalšími produkty, které si děti odnesly ochutnat domů  i svým rodičům. Děti se vracely do školy plné dojmů z exkurze v mlékárně, exkurze je naprosto nadchla.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce