Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Návštěva v provozu firmy RAVAK

thumb

Návštěva v provozu firmy RAVAK

07.10.2013
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 07.10.2013

Dne 2. října 2013 navštívili žáci sedmé třídy  ZŠ Příbram, Jiráskovy sady 273 výrobní prostory společnosti Ravak a.s.

    Firma Ravak sídlí v Příbrami, byla založena v roce 1991 a v současnosti se specializuje zejména na výrobu van, sprchových koutů, vodovodních baterií a koupelnového nábytku. Po příchodu do areálu firmy žáky přivítal pan Mgr. Martin Dražan a uvedl žáky do showroomu,  kde představil výrobky firmy.  Zde se žáci dozvěděli něco málo o historii firmy a také to,  že název Ravak pochází ze jmen zakladatelů a i v současnosti tyto rodiny firmu řídí.

Po úvodním představení se skupinka přesunula do výrobní haly, kde se vyrábí koupelnové vany. Žáci byli seznámeni s  celým  procesem výroby, měli možnost vidět, jak se při 190°C nahřívají pláty akrylátu, které se dále tvarují podle formy. Pevný list se stává vláčným a nahřátý pruh je pak úplně elastický. Jak podotkl pan Dražan, velmi důležité je správné nastavení teploty, aby se list neroztekl úplně. Tato část exkurze byla asi nejzajímavější, protože doslova před očima žáků vznikla „vana“ a to za pomoci podtlaku, kdy byl odsát vzduch mezi listem akrylu a formou. Tato „vana“ pochopitelně ještě není hotovým výrobkem, po zformování je nutné zpevnění a proto přijde na řadu sklovlákno, popřípadě tvrdnoucí pěna.  Žáci měli možnost v rámci exkurze sledovat celou cestu výrobku od procesu výroby po proces kompletace a balení.  Pan Dražan přiblížil žákům i oddělení testování skla. Vysvětlil, že  do sprchových koutů firma vkládá bezpečnostní skla, která se při rozbití rozpadají  na malé kousky.

         Seznámil žáky také s plány firmy na příští rok, kdy by měl být sortiment doplněn o další produkty. Přibudou tak keramická umyvadla, záchodové mísy, ale i doplňkový sortiment jako stojánky na mýdlo nebo zubní kartáčky.

Firma ve své nové strategii chce nabídnout zákazníkům kompletní vybavení koupelny včetně koupelnových doplňků v jednom designu.  Jejich motto je: Když koupelnu  tak Ravak. Firma si zakládá na své inovativnosti a stále se zabývá vývojem nového designu, technologií a materiálů. Zároveň propaguje ekologický přístup a pokud je to možné, vrací akrylátové odřezky zpět výrobci, který je může roztavit a znovu použít.

          Na konci exkurze zbyl i prostor pro dotazy, a tak se zvídaví žáci ZŠ Příbram dozvěděli, že se zde vyrobí průměrně 300 van denně, pracuje zde 300-350 zaměstnanců a firma své výrobky vyváží mimo jiné i do Asie a Afriky. Exkurze byla velmi zajímavá a to hlavně v tom, že žáci měli možnost vidět zblízka celý proces výroby až po finální zabalení produktu.

 

 

  Zobrazit všechny akce