Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Studijní cesta SPŠ Příbram a SOU a SOŠ Kutná Hora do Německa

thumb

Studijní cesta SPŠ Příbram a SOU a SOŠ Kutná Hora do Německa

26.10.2013
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 20.10.2013

Ve dnech  20. - 25. 10. se konala studijní cesta 21 studentů SPŠ Příbram a SOU a SOŠ Kutná Hora do oblasti Porýní – Falc v Německu.  Tato zahraniční cesta je jednou z klíčových aktivit projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“, který realizuje Krajská hospodářská komora Střední Čechy. Pro studenty byl připraven zajímavý program, který se sestával exkurzí do středních škol, které vyučují řemesla a také z exkurzí do strojírenských podniků v okolí města Idar-Oberstein.

První den byly na programu návštěvy firem Fissler a Effgen.

Společnost Fissler, která se zabývá výrobou kuchyňského vybavení, založil v roce 1845 Carl Phillip Fissler. V současnosti je firma stále rodinným podnikem a zaměstnává přes 700 lidí. Po hrncích a pánvích Fissler je velká poptávka zejména v Asii, kde se výrobky této značky staly prestižní záležitostí, asi 70% produkce se exportuje. Studenty uvítal pan Harry Leyser, který je také provedl celým provozem. Bylo tak možné vidět výrobu hrnců od počátku až po výsledný produkt.

Druhým navštíveným místem byla firma Effgen, která se zabývá výrobou diamantových a bornitridových brusných kotoučů, dále také výrobou forem a nástrojů pro opracovávání kalené oceli a hutního materiálu . I tato firma je stále rodinným podnikem a proto mohl studenty provést sám majitel,  pan Ralph Effgen. Ve firmě pracuje v současné době více než 250 zaměstnanců a velký důraz se klade na inovace. Studenty asi nejvíc zaujalo, že v rámci německého vzdělávacího systému chodí na praxi do firem i žáci základní školy. Třináctiletý chlapec, který na praxi ve firmě krájel kousky plastu tak neměl o zvědavé dotazy nouzi.

V úterý navštívili žáci Berufsbildene Schule Technik v Idar-Oberstein. Tato škola byla u příležitosti 85.narozenin pana Fisslera přejmenována na Harald – Fissler Schule, protože pan Fissler školu výrazně podporoval. Škola se postupně orientovala na vzdělání technického charakteru, přesto zde stále jsou i obory jako kadeřník, které postupně zaniknou. Všem školám podobného typu v Německu je společná snaha o modernizaci. Je to dáno tím, že v duálním systému vzdělávání, kdy studenti chodí na praxi do firem, je důležité, aby školy v oblasti vybavení dokázaly držet krok s podniky. Žáci měli možnost přímo se účastnit výuky -  rozdělili se do čtyř skupin a postupně navštívili výuku budoucích automechaniků, elektrotechniků a také šperkařskou dílnu. Protože se studijní cesty účastnili i žáci jiných oborů, podařilo se domluvit i návštěvu vy výuce zedníků a truhlářů. Žáci si mohli prohlédnout zázemí tříd a dokonce došlo i na praktické úkoly, kdy měli překreslit plán stolku při výuce truhlářů.

Odpoledne na žáky čekala prohlídka školy, kde se učí civilisté, kteří plánují pracovat pro armádu, například při opravách vojenské techniky. Po obědě v místní jídelně a krátké prezentaci školy se studenti rozdělili na dvě skupiny a vydali se prohlédnout si dílny. Zde viděli práci na CNC strojích, ovšem nejvíce je pochopitelně zaujala vojenská technika, která se zde seřizuje a opravuje.

Ve středu navštívili žáci Birkenfeld, kde vzniklo pod záštitou nemocnice Elizabeth Stiftung rekvalifikační středisko pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů nemohou vykonávat své původní povolání. V Německu je od 70. let budována síť podobných zařízení, která umožňuje lidem zůstat v pracovním procesu i po úrazu nebo při zdravotních omezeních. Tato instituce nabízí rovněž možnost skládání profesních zkoušek, nebo testy předpokladů pro jednotlivé učební obory, kterých se účastní žáci ZŠ. Studenti měli mimo jiné možnost navštívit právě jednu z těchto hodin, kde se žáci ZŠ učili zapojit jednoduchý obvod.

Další den jeli studenti do Bad Kreuznach, kde sídlí řemeslná komora. Zde se rozdělili na 3 skupiny a mohli si vyzkoušet kovoobrábění, zednické práce, při kterých stavěli zeď a sváření autogenem.  Každá skupina dostala konkrétní úkol a mistři, kterým byli studenti přiděleni pak vyhodnotili jejich práci. Odpoledne pak navštívili studenti muzeum polodrahokamů v Idar-Oberstein, zde si mohli prohlédnout různé způsoby opracovávání kamenů. Večer pak měli možnost si vyzkoušet práci s polodrahokamy přímo v Jugendherberge, kdy byli ubytováni. Jeden ze zaměstnanců Jugendherberge je totiž bývalý brusič a proto mají hosté možnost brousit a leštit kameny, které si mohou vybrat. Tato činnost v sobě má kus překvapení, protože není jasné, jak bude kámen po rozříznutí vypadat. Studenty tato aktivita zaujala, obzvláště když si mohli vlastnoručně opracované acháty s horským křišťálem nechat na památku.

Na poslední byla naplánována návštěva firmy Loch, která se zabývá výrobou komponentů pro automobilový průmysl.  Studenti shlédli prezentaci firmy a vyrazili na cestu domů.

 

 


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce