Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Děti ze ZŠ poznávají firmy ve svém městě - Beznoska s.r.o. Kladno

thumb

Děti ze ZŠ poznávají firmy ve svém městě - Beznoska s.r.o. Kladno

18.10.2013
Místo konaní akce: Kladno
Datum konaní akce: 18.10.2013

     Žáci 7. třídy ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115, mají možnost navštívit některé firmy v Kladně a okolí. Tato aktivita je organizována v rámci projektu "Poznejte řemesla, poznejte praxi", jehož realizátorem je Krajská hospodářská komora Střední Čechy (www.khkstrednicechy.cz).

Dne 18.10.213 navštívili žáci ze ZŠ firmu Beznoska s.r.o. Kladno. Firma je jedním z významných zaměstnavatelů v regionu a je výjimečná svými produkty. Ve firmě se vyrábí důležité součásti, které se používají ve zdravotnictví - jsou to např.  implantáty a  nástroje pro ortopedii, traumatologii a čelistní chirurgii-vyrábí se zde kloubní náhrady pro kyčel, koleno, rameno, palec,  ale také onkologické implantáty. Firma Beznoska s.r.o. je ryze českým rodinným podnikem  a je pokračováním původního provozu firmy POLDI Kladno, takže firma má dlouholeté zkušenosti s výrobou.

      Po úvodním přivítání zaměstnanci firmy, byly děti krátce seznámeny  s historií firmy, která je velice zajímavá. Dětem bylo vysvětleno, jak se stalo, původně hutnická firma začala vyrábět kloubní náhrady. Významně této výrobě přispěl svojí iniciativou v šedesátých letech minulého století někdejší primář Ortopedicko – úrazového oddělení nemocnice v Kladně MUDr. Ludvík Seidl.  Ortopedicko – úrazové oddělení nemocnice v Kladně muselo v té době ošetřovat složité úrazy a zlomeniny, které vznikaly především v dolech a hutích. Ve světě byly již známy metody spojování zlomených kostí prostřednictvím dlah a šroubů. Primář Seidl o této metodě, která byla úspěšně vyvíjena především ve Švýcarsku dobře věděl a snažil se ji v plném rozsahu uplatňovat i ve svém oddělení Nemocnice v Kladně. Požádal proto tehdejší vedení Poldi Kladno, zda by bylo možné v Poldině huti vyrobit ušlechtilou ocel, která by byla kompatibilní s lidskou tkání a na základě které by se mohli začít  v Kladně vyrábět implantáty a nástroje pro osteosyntézu kostí. Vedení Poldi se touto otázkou vážně zabývalo a výsledkem bylo, že první implantáty zde byly vyrobeny na konci šedesátých let minulého století. Nejprve se začalo s výrobou v malé dílně a postupně se výroba rozrůstala. Vývoj šel rychle kupředu, takže první kyčelní kloub z produkce Poldi byl v Československu implantován pacientovy v roce 1972. Velkou zásluhou pana Stanislava Beznosky se na počátku devadesátých let minulého století podařilo tuto výrobu v Kladně nejen zachovat, ale postupně ji povýšit i na světovou úroveň.

Dnes firma Beznoska, nesoucí název po jejím zakladateli pokračuje ve vývoji nových implantátů a nástrojů pro ortopedii a traumatologii  a výrobky firmy dosahují špičkové kvality.

Děti měly možnost podívat se do provozu firmy, obdivovaly nové a výkonné CNC stroje a prošly některé z výrobních hal.  Zjistily, že výroba kloubních náhrad a ortopedických pomůcek je vlastně strojírenská výroba. Firma používá materiál dovezený z Německa, Švýcarska a Ameriky. V závěru exkurze si děti prohlédly zkušební laboratoř a kompletní nabídku produktů firmy, které firma ukazuje v prezentačních prostorech.

Děti byly prohlídkou velice zaujaty a měly na pracovníky firmy, kteří je provázeli spoustu otázek. Pan Sekerka-vedoucí marketingu zdůraznil, že i oni mají možnost v budoucnu pracovat v jejich firmě a vysvětlil jim, které studijní obory jsou ve firmě žádány. 

Exkurze ve firmě byla pro děti velice zajímavá, mají možnost poznat práci ve firmách v okolí jejich bydliště, prohlédnout si pracovní podmínky zaměstnanců a všechny tyto informace jim budou přínosné při výběru budoucího studijního oboru. Toto vše je úkolem projektu "Poznejte řemesla, poznejte praxi".

Pro žáky ZŠ a jejich rodiče je určen webový portál www.poznejte-remesla.cz, kde žáci najdou přehled řemesel a škol, které obor ve středočeském kraji nabízí.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce