Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Žáci SOU a SOŠ Horky navštívili Němcovu selskou mlékárnu

thumb

Žáci SOU a SOŠ Horky navštívili Němcovu selskou mlékárnu

18.3.2014
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 17.3.2014

Žáci prvního ročníku oboru zemědělec-farmář z SOU a SOŠ Horky nad Jizerou měli 17.3. 2014 možnost navštívit Němcovu selskou mlékárnu Radonice a zemědělskou farmu rodiny Němcových. Žáky přivítala paní Ing. Hana Němcová a seznámila je v krátkosti s historií rodinné firmy. Žáci se potom rozdělili na dvě skupiny a vydali se na prohlídku farmy a mlékárny. Pro svoji mlékárenskou výrobu vykupují Němcovi mléko od okolních farmářů, v současné době nemají svoji mléčnou produkci, ale velmi pečlivě kontrolují kvalitu a čerstvost vykupovaného mléka. Žáci si na začátku prohlídky mohli zkusit změřit PH mléka a sami se tak přesvědčit, jestli je vše v pořádku.

Sortiment mlékárny zahrnuje kromě mléka i sýry, zakysané nápoje, tvarohy, máslo, podmáslí a jogurty. Specifikem výrobků z mlékárny v Radonicích je, že jsou určeny k okamžité spotřebě, protože firmy nepoužívá konzervanty. Žáci si mohli prohlédnout výrobu sýrů, linku, kde se plní mléko do lahví a linku, kde se balí sýry. Paní Němcová jim vždy vysvětlila celý proces. Farma je bezodpadové hospodářství a tak se například nepravidelné odkrojky sýra dále využívají pro výrobu pomazánek.

V druhé části prohlídky se žáci dozvěděli informace o chodu farmy. Rodina Němcových hospodaří na 850 ha polí, z nichž část vlastní a část pronajímá. Pěstuje  se  zde  ječmen, pšenice,  řepa  cukrovka,  hrách  a  řepka  olejka. Žáci si také mohli prohlédnout zemědělskou techniku, která se zde používá. V poslední  části  prohlídky  viděli  žáci  sklad  ječmene, mimo  jiné  pro  nymburský pivovar a také několik koní, kteří jsou na farmě ustájeni. Na  závěr  exkurze  bylo  připraveno  pohoštění  z výrobků  mlékárny, při kterém mohli všichni ocenit čerstvost a výbornou chuť výrobků.

 


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce