Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Žáci ZŠ Kladno navštívili firmu Linet

thumb

Žáci ZŠ Kladno navštívili firmu Linet

28.4.2014
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 24.4.2014

Žáci ZŠ Vodárenská Kladno navštívili ve čtvrtek, 24. dubna, firmu Linet V Želevčicích. Firma Linet se zabývá výrobou nemocničních lůžek pro intenzivní i standardní péči, dále pak i vybavením lékařských pokojů a sesteren. Ve svém oboru je v celosvětovém měřítku na čtvrtém místě.

Žáky přivítala personalistka firmy, paní Petra Michálková, která jim řekla něco málo o historii této firmy. Linet založil v roce 1990 Zbyněk Frolík a jde tedy o českou firmu, která má v současné době 15 dceřiných společností po celém světě.

Po krátkém úvodu se žáci rozdělili na dvě skupiny a první skupina vyrazila do výstavního sálu. Zde si žáci moli prohlédnout a hlavně vyzkoušet lůžka pro akutní péči, která monitorují životní funkce a vyzkoušet si jejich ovládání. Další zajímavostí byly aktivní matrace se vzduchovými kapsami, které se v různých intervalech nafukují, aby se zabránilo proleženinám. Žáci se také dozvěděli, že takováto postel je  z 95% procent vyrobena zde v Želevčicích a že firma má i vlastní oddělení elektrovývoje. Firma vyrobí asi 60 tisíc lůžek ročně, přičemž její kapacita je 80 tisíc. Každé lůžko má kontrolní list a dá se tak dohledat, kde se stala případná chyba. Firma vyrábí celkem 15 druhů postelí a jejich modifikací. Výroba je zde čistě zakázková, což znamená, že si klienti vybírají výrobky podle katalogu a žádné se nevyrábí na sklad.

V druhé části exkurze se žáci vydali do tréninkového centra, kde je přivítala paní Lubomíra Pišťáková, která má na starosti vzdělávání a rozvoj zaměstnanců. V těchto prostorách probíhají školení pro nové zaměstnance, je zde také ukázka simulace linek. Konají se zde i výběrová řízení pro uchazeče o práci, kteří se zde účastní testů zručnosti. Právě tyto testy si  mohli žáci vyzkoušet. Jednalo se o jemnou manuální práci – řazení kolíků na čas do desky a výměnu šroubů.

V třetí části exkurze se žáci vydali do výroby s paní Janou Krbichovou z personálního oddělení. Prohlídka probíhala od hotových produktů proti proudu času. Žáci viděli svařovny, vyfukovačku plastu a podobně. Nejvíce je však zaujal vláček, který v pravidelných intervalech projíždí celou výrobou a sváží či rozváží potřebný materiál. Ve firmě se pracuje na stolech, není zde pásová výroba.

Exkurze byla pro žáky velmi zajímavá a to nejen díky tomu, že obsahovala i praktickou část, kde si mohli vyzkoušet, co obnáší tato práce. Je vidět, že firma Linet opravdu podporuje žáky, aby se vydali technickým směrem.


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce