Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Žáci MŠ ZŠ a PŠ Kolín navštívili Poděbradku

Žáci MŠ ZŠ a PŠ Kolín navštívili Poděbradku

04.4.2014
Místo konaní akce:
Datum konaní akce: 01.4.2014

Dne prvního dubna vyrazili žáci MŠ, PŠ a ZŠ Kolín na exkurzi do výrobního závodu Poděbradka, který se nachází v městské části Velké Zboží poblíž Poděbrad. Žáky přivítal výrobně-technický ředitel závodu, pan Ing. Běhounek. Následovala krátká přednáška plná zajímavostí o firmě. Žáci se tak například dozvěděli, že Poděbradka oslavila v roce 2005 sto let své existence, v současné době se zde produkuje 35 druhů výrobků, v následujícím měsíci jich přibude 18 a poté další tři, takže jich nakonec bude více než padesát. Pan Běhounek měl připraveno i několik dotazů, zajímalo ho například, jestli žáci vědí, jaký je rozdíl mezi minerální a normální vodou, nebo co doma v rodinách pijí. Ve výrobním závodě Poděbradky se vyrábí jen asi pouhá 2% neochucených vod, zbytek tvoří ochucené vody, z nichž zcela jasně vede citronová příchuť. Většina těchto minerálních vod je určena pro český trh, na vývoz do zahraničí jich jde jen malá část. Jednou z připravovaných novinek jsou limonády, které se budou vyrábět z pitné vody.

Ve výrobním závodě panují přísné hygienické podmínky, žáci proto dostali jednorázové pláště a vyrazili na prohlídku po směru výroby. První zastávka byla u vrtu nad pánví, která je široká asi 20-25 km a voda v ní obsahuje síru a železo, což je ale výborný nosič chuti a proto je většina produkce Poděbradky ochucována. Příchutě si zde sami míchají a žáci měli možnost si přičichnout ke koncentrovaným aromatům. Pan Běhounek také zmínil, že když se připravuje nová příchuť, není to vůbec jednoduché a musí se mimo jiné sestavit degustační komise. Asi nejvíce zaujala žáky výroba plastových lahví a jejich následné plnění.

V poslední části zbyl čas i na dotazy, žáci se nejvíce zajímali o možnost brigády. Výroba v Poděbradce se řídí podle potřeb trhu, proto je firma nejvíce vytížená v létě, kdy je pitná sezona, touto dobou zde mají až 2x větší produkci.

Exkurze byla pro žáky velmi zajímavá, protože minerální vodu Poděbradka zná asi každý, ale jen málokdo si uměl představit, jak se vyrábí.

  Zobrazit všechny akce