Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Studijní cesta žáků ISŠ Slaný do Německa - Porýní

thumb

Studijní cesta žáků ISŠ Slaný do Německa - Porýní

06.4.2014
Místo konaní akce: Německo- Porýní
Datum konaní akce: 11.4.2014
Ve dnech 6. 4. – 11. 4. 2014 se konala studijní cesta 21 žáků ISŠ Slaný do kulinářsky velmi zajímavé oblasti Německa - do Porýní. Tato zahraniční studijní cesta je jednou z klíčových aktivit projektu „Vaření je hobby“, který je realizován Krajskou hospodářskou komorouStřední Čechy. Tento projekt si klade za cíl zkvalitnění výuky gastronomických oborů. Pro žáky oboru kuchař-číšník a cukrář byl připraven zajímavý program, který se skládal z exkurzí do středních škol vyučujících gastronomické obory a také z exkurzí do různých podniků, které se zabývají zpracováním potravin. Žáci byli ubytováni v malém, ale malebném městečku Idar-Oberstein.První den byla na programu návštěva vinařské oblasti podél středního toku řeky Mosely, konkrétně ve městě Bernkastel Kues. Žáci navštívili tamější školu Berufsbildene schule - BBS Bernkastel Kues. Po přivítání zástupci školy -hlavním mistrem odborného výcviku a ředitelem- se žákům dostalo krátké informace o tom, jak funguje vzdělávací systém v Německu a dále informace o zdejší škole. Poté se žáci dozvěděli něco o německé kuchynia rozdělili se do dvou skupin. Jedna skupina dopracovala připravovaný oběd a druhá si zkusila flambovat dezert.Následně se žáci odebrali na návštěvu radnice do centra města. Pan starosta tam pohovořil o historii města a zmínil i místní speciality.V úterý se žáci vydali na návštěvu do města Trieru. Zde se nejprve uskutečnila návštěva školy BBS für Ernährung, Hauswirtschaft und Sozialpflege - BBS EHS. Po přivítání paní zástupkyní a vedoucí odborného výcviku byli žáci obeznámeni s obory, které se na škole vyučují. Následně měli možnost vyzkoušet si s panem Lindtem – pedagogem-cukrářem různé fígle při zdobení dortů a byli překvapeni jejich manuální náročností. Po skončení prohlídky školy se žáci vydali do centra města, kde navštívili místní velkou cukrárnu. Zde viděli přípravu cukrářských výrobků, které následně mohli ochutnat. 
 
Ve středu dopoledne na žáky ISŠ Slaný čekala návštěva v místním Globusu. Při exkurzi do gastroprovozu se seznámili s místními produkty a doplnili si informace o vzdělávání v gastronomii. Žáci měli možnost navštívit různá oddělení Globusu, např. oddělení ryb, masa, zeleniny. Dozvěděli se například, jak se správně připravuje chřest. Nejvíce je pochopitelně zaujal teplý úsek, kde se dozvěděli mnoho informací o přístupu firmy k čerstvosti a důrazu na lokální potraviny.
 
Po obědě se žáci vydali na návštěvu technické školy HaraldaFisslera, kde na ně čekal pan starosta města Idar - Oberstein. Škola mj. pořádá rekvalifikační kurzy pro zájemce o obor kuchař. Po seznámení se školou a jejími obory se žáci převlékli do kuchařského oděvu a začali s hromadnou přípravou vynikajícího několikachodového menu , které se později podávalo ve formě bufetu. Právě tuto praktickou aktivitu si žáci obzláště užili. 
 
V závěrečném hodnocení škola získala nejvíce bodů. Čtvrtý den navštívili žáci firmu Fissler, která je známá výrobou kvalitních hrnců a nožů.Její výrobky nejvyšší kvality jsou v gastronomii známým pojmem.Následoval oběd ve městě Birkenfeld v centru St. Elisabeth-Stiftung. Jde o nadační organizaciněmeckého červeného kříže, která pomáhá obtížně zaměstnatelným lidem, nemocným, postiženým, sociálně slabým apod. Po obědě následovala exkurze ve firmě Schupp Schwollen, kde se vyrábí limonády a minerální vody. Žáci se dozvěděli, jak probíhá proces výroby, jak se testují nové příchutě a na rozloučenou dostali výrobky firmy. Také měli možnost ochutnat pramen železité vody, který vyvěrá nedaleko závodu. Poté následovala poslední večeře ve formě grilovaných specialit v hostelu Jugendherberge.Různé restaurace během pobytu žáků v Německu projevily zájem o brigádníky na letní prázdniny. Žáky tyto nabídky zaujaly, ale uvědomují si, že bude potřeba zapracovat na studiu 
německého či anglického jazyka, což má jistě velký motivační účinek.
 

 


Zobrazit fotogalerii   Zobrazit všechny akce