Krajská hospodářská komora Střední Čechy
Projekt Vzdělávejte se

Aktuality

 

Zvýšení odborných znalostí mladých ve Středočeském kraji

10.1.2018

INSTITUT KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY STČ, z.s., který v rámci projektu "Zvýšení odborných znalostí mladých ve Středočeském kraji"-

Záměrem projektu je přispět ke zvýšení zaměstnanosti osob mladších 25 let soustavně se připravujících na budoucí povolání. Z výsledků průzkumů a dosavadních zkušeností vyplývá potřeba realizace aktivit vedoucích k získávání či prohloubení vybraných dovedností a schopností, hledání motivačních prvků vzbuzující zájem u mladých osob o zapojení se do pracovního procesu díky individuálnímu přístupu a práci zaměřené na tyto osoby. Nastavené aktivity budou podpořeny adekvátními doprovodnými opatřeními.

 

Více informací na http://www.institutkhkstc.cz/zvyseni-odbornych-znalosti-mladych-ve-stredoceskem-kraji/

thumb

Prezentace technického vzdělávání

31.8.2015
Okresní hospodářská komora Kladno pořádá akci na podporu odborného školství "Prezentace technického vzdělávání v kladenském regionu".
 
* Termín: pátek 18. září od 10.00 do 18.00 hod., sobota 19. září od 9.00 do 12.00 hod.
* Místo konání: aula a přilehlé prostory SOŠ U Hvězdy 2279, Kladno
 
Na této akci budou prezentovány střední odborné školy zaměřené na technické obory a firmy jako potenciální zaměstnavatelé absolventů těchto oborů.  Účelem prezentace je seznámení s možnostmi dalšího, perspektivního vzdělávání dětí a následné uplatnění v praxi. Je určena zejména pro žáky končící základní školu a jejich rodiče.
 
thumb

Veletrh učňovských a studijních oborů ŘEMESLA 2015

01.2.2015

                 Ve dnech 19.-21.2.2015 se bude konat Veletrh učňovských a studijních oborů ŘEMESLA 2015. Akce se koná na Výstavišti v Lysé nad Labem a zúčastní se střední školy v regionu Praha-východ, Mladá Boleslav, Mělník, Nymburk, Kolín. Na akci byly pozvány základní školy z nejbližšího okolí.  Pro návštěvníky je připravena zajímavá podívaná, kdy  studenti středních škol představí svou školu, akci doprovodí zábavná část, kterou představí studenti středních škol a na závěr je připravena módní přehlídka SŠ oděvního a grafického designu Lysá nad Labem. Všichni jsou srdečně zváni.

thumb

Pozvánka na Veletrh učňovských dovedností

19.11.2014

Krajská hospodářská komora Střední Čechy si Vás dovoluje pozvat v rámci projektu "Vaření je hobby" na soutěž žáků středních škol ve vaření "Veletrh učňovských dovedností" konanou dne 27. listopadu od 10.00 hodin v prostorách Kongresového centra Lázeňské Kolonády Poděbrady. 

Podrobnosti o akci najdete v přiložené pozvánce níže. 

thumb

Exkurze žáků ISŠ Příbram do CHOCOLANDU v Kolíně

22.10.2014

Dne 30.10.2014 navštíví žáci ISŠ Příbram významnou českou potravinářskou společnost patřící mezi přední producenty cukrovinek a potravinářských polotovarů na české trhu firmu CHOCOLAND a.s. Její základní strategií je vyrábět vysoce kvalitní potravinářské výrobky respektující jak moderní trendy ve výživě, tak i zvyky spotřebitelů. Všechny výrobky je možné vyvinout podle přání zákazníka a jsou vhodné pro výrobu pod privátními značkami.

Výrobky jsou exportovány nejenom do zemí EU (Německo, Itálie, Anglie, Portugalsko, Švédsko, Litva), ale i do ostatních zemí světa (USA, Japonsko, Nový Zéland, J.A.R., Libanon…V Kolíně se vedle cukrovinek zpracovávají také potravinářské polotovary pro pekaře a cukráře pod značkou ALTIS Industry. Jsou určené pro další zpracování v nejrůznějších oborech potravinářského průmyslu a v kolínském závodě se vyrábějí už více než padesát let. Mezi tradiční položky patří sójové polotovary, v nabídce lze ale najít také širokou paletu polev, moderních náplňových krémů a řadu dezertních hmot nebo pražené jádroviny.

thumb

Žáky SOU Poděbrady čeká exkurze do CHOCOLANDU v Kolíně

22.10.2014

Dne 4.11.2014 navštíví žáci SOU společného stravování Poděbrady významnou českou potravinářskou společnost patřící mezi přední producenty cukrovinek a potravinářských polotovarů na české trhu firmu CHOCOLAND a.s. Její základní strategií je vyrábět vysoce kvalitní potravinářské výrobky respektující jak moderní trendy ve výživě, tak i zvyky spotřebitelů. Všechny výrobky je možné vyvinout podle přání zákazníka a jsou vhodné pro výrobu pod privátními značkami

 

Odkaz na stránky firmy: http://chocoland.cz

thumb

Žáci SOU Poděbrady navštíví jatky a řeznictví

20.10.2014

Žáci SOU společného stravování Poděbrady navštíví ve středu 22.10. 2014 zároveň 2 firmy. První firmou budou Jatky Český Brod, které jsou českou společností specializující se na porážku prasat chovaných a vykupovaných výhradně od českých chovatelů. Dále navštíví rodinné řeznictví a uzenářstvi Přibyl v Čelákovicích. Firma se zaměřuje na zpracování masa a masných polotovarů, na výrobu širokého sortimentu tradičních uzenin bez použití chemických náhražek a separátů. Nakupují suroviny z českých zdrojů. 

 

 

Studenti ISŠ Slaný navštíví řeznictví a lahůdky

13.10.2014

Ve čtvrtek 16.10. 2014 studenti ze Střední integrované školy Slaný navštíví Řeznictví Matek v Kostelci nad Labem. Kladou zde důraz na udržení kvalitní uzenářské výroby, která je založena na tradičních technologických postupech v masném a uzenářském průmyslu. Po krátké exurzi se přesunou do Staré Boleslavi, kde naštíví výrobnu lahůdek Lahůdky Krkavec. 

thumb

Žáci ZŠ Příbram se stanou na jedno odpoledne truhláři

28.4.2014

Za žáky ze Základní školy v Příbrami přijede 30.4. pan Špindler, který jim ve školních dílnách přiblíží truhlářské řemeslo. Žáci si budou moci vyzkoušet svoji zručnost a vyrobit dřevěný držák na mobilní telefon.

Žáci SPŠ a VOŠ Příbram navštíví Kovohutě

28.4.2014

Dne 2.5. 2014 proběhne další setkání s odborníkem z praxe. Žáky SPŠ a VOŠ Příbram čeká beseda s panem Ing. Jiřím Dostálem, generálním ředitelem kovohutí Příbram. Žáci se také zúčastní exkurze do firmy. 

Žáci ZŠ Brandýs si budou moci vyzkoušet truhlářské řemeslo

19.3.2014

Na dny  26. a 28. března je pro žáky ZŠ Brandýs připravena návštěva u odborníka z praxe z truhlářského oboru. Žáci vyrazí do Střední odborné školy v Čelákovicích, kde budou mít možnost zkusit si vytvořit výrobek ze dřeva, který si budou moci odnést domů. Tato návštěva je jedinečnou možností dozvědět se a hlavně si přímo vyzkoušet, co obnáší práce truhláře. 

 

thumb

Žáci ZŠ Příbram zjistí, jak probíhá výroba piva

19.3.2014

Ve středu, 24. dubna, budou mít žáci ZŠ Příbram možnost zúčastnit se exkurze do Zámeckého pivovaru Herold Březnice. Tento pivovar má 23 zaměstnanců a jde o nejmenší průmyslový pivovar. Asi polovina produkce  je určena pro vývoz, zajímavostí je nové exportní odbytiště, kterým se stala Čína. Pivovar získal v roce 2013 druhé místo v kategorii Pivovar roku. Žáci budou mít možnost zjistit, jak vlastně výroba piva probíhá, jaké suroviny se používají a jaký je výrobní postup.

 

thumb

Žáci ZŠ Kladno si vyzkouší zpracování ovčího rouna

19.3.2014

Další se série setkání s úspěšnými odborníky v oblasti řemesel proběhne na základní škole v Kladně. Paní Irena Dolejšová z Handicap dílny Ateliér 6tej smysl dětem přiblíží, jak se zpracovává ovčí rouno. Žáci tak budou mít jedinečnou možnost, jak si vyzkoušet toto téměř zapomenuté řemeslo

thumb

Žáci MŠ, ZŠ a PŠ Kolín a ZŠ Brandýs navštíví výrobnu Poděbradky

19.3.2014

Prvního dubna vyrazí žáci MŠ, ZŠ a PŠ Kolín a žáci ZŠ Brandýs na exkurzi do firmy Poděbradka. Výrobní areál společnosti se nachází v městské části Velké zboží poblíž lázeňského města Poděbrady. Technologie výroby minerální vody Poděbradka má svá specifika. Voda je čerpána až ze stodvacetimetrových vrtů, které se nacházejí v okolí deseti kilometrů. Po odčerpání z vrtu je voda odželezněna a sycena oxidem uhličitým. Firma vaří podle svých receptů originální sirup, který se poté míchá s minerální vodou. Žáci budou mít možnost vidět, jak se minerální voda, kterou znají z obchodů vyrábí.                                                                                                                                                                                                                                                                

thumb

Žáci SOU a SOŠ Horky navštíví mlékárnu Radonice

15.3.2014

Dne 17. 3. se studenti prvního ročníku oboru zemědělec-farmář z SOU a SOŠ Horky nad Jizerou vydají do Němcovy selské mlékárny v Radonicích. Rodina Němcových se věnuje zemědělské výrobě ( v současné době hospodaří na 810 ha zemědělské půdy) a také výrobě mléčných výrobků. Žáci tak budou mít možnost vidět výrobu sýrů, másla, mléčných nápojů a dalších výrobků a seznámit se s moderní zemědělskou technikou.

 

thumb

Světový rekord „PÍŠŤALKA“ 5. dubna 2014

25.2.2014

Dne 5. dubna 2014 proběhne velmi zajímavá akce, jejímž cílem je podpořit zájem o klempířské řemeslo. Pod vedením místních klempířů a ve spolupráci se základními školami, se budou na minimálně čtyřiceti místech ve dvaceti zemích vyrábět jednoduché píšťalky, na které se bude pískat. Více informací o této události naleznete v sekci "akce".

Výstaviště Lysá nad Labem 20.-23.2.2014

19.2.2014

ŘEMESLA 2014

VELETRH ODBORNÝCH ŠKOL A UČILIŠŤ

TERMÍN: 20. – 23. 2. 2014

PROGRAM:

20.2.2014  čtvrtek   

10:00 hod   - Slavnostní zahájení výstavy v Lysé nad Labem za účasti poslankyně p. Langšádlové a p. Novákové

10:20 hod     -  Zahájení výstavy ŘEMESLA 2014

                         Úvodní slovo RNDr. Somra za HK ČR

                         Představení Cechu malířů a lakýrníků  - p. Žatečka

                         Představení Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů – p. Maršík

                         Prezentace firmy Crystal Bohemia a.s. - Poděbrady  - studijní obor sklář

Vyhlášení Soutěže škol o nejlepší prezentaci školy – představení odborné poroty soutěže

10:45 hod    Zahájení prezentací škol:

 • ISŠ Fr. Melichara, Brandýs nad Labem
 • SŠ letecké a výpočetní techniky  Odolena Voda
 • COPTH Praha
 • SOŠ a SOU Nymburk
 • SOŠ Čelákovice
 • SZeŠ a SOŠ Poděbrady

11:15 hod  Vystoupení Soukromé střední školy Maja, Mladá Boleslav – hudební

 pohádka s písněmi

 • Česká zahradnická akademie Mělník
 • SOŠ a SOU stavební Kolín
 • OA Lysá nad Labem
 • SOŠ a SOU Neratovice
 • SOU Stravon Nymburk
 • SŠ oděvního a grafického designu Lysá nad Labem

12:00 hod  Vystoupení OA Lysá nad Labem – taneční variace na film Rebelové

 • EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií
 • SOU Liběchov
 • SOŠ a SOU Horky nad Jizerou
 • SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora
 • Soukromá střední škola Maja, Ml. Boleslav

13:00 hod-   Módní přehlídka Střední školy oděvního a grafického designu Lysá n/L

                        styling modelek proveden studentkami SOŠ Čelákovice, obor kadeřník,

                         kosmetička

13:40 hod  -    Soutěž COPTH Praha

14:00 hod –   Vyhlášení vítězů soutěže SOŠ Čelákovice

21.2.2014  pátek

09:00 hod-  Představení odborníka z praxe v oboru košíkář, pletař – p. Tilajcsiková – pro ZŠ, MŠ a PŠ Kolín v rámci projektu „Poznejte řemesla, poznejte praxi“

09:30 hod  

Představení Cechu malířů a lakýrníků  - p. Žatečka

               Představení Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů – p. Maršík

               Prezentace firmy Crystal Bohemia a.s. - Poděbrady  - studijní obor sklář

09:50 hod   - Zahájení prezentací škol

 • Soukromá střední škola Maja, Ml. Boleslav
 • SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora
 • SOŠ a SOU Horky nad Jizerou
 • SOU Liběchov
 • EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií
 • SŠ oděvního a grafického designu Lysá nad Labem

10:20 hod     Vystoupení OA Lysá nad Labem – taneční variace na film Rebelové

 • SOU Stravon Nymburk
 • SOŠ a SOU Neratovice
 • OA Lysá nad Labem
 • SOŠ a SOU stavební Kolín
 • SZeŠ a SOŠ Poděbrady
 • COPTH Praha

11:05 hod    Vystoupení Soukromé střední školy Maja, Mladá Boleslav – hudební

            pohádka s písněmi

 • Česká zahradnická akademie Mělník
 • SOŠ Čelákovice
 • SOŠ a SOU Nymburk
 • SŠ letecké a výpočetní techniky  Odolena Voda
 • ISŠ Fr. Melichara, Brandýs nad Labem

11:45 hod –   Vyhlášení vítězů soutěže SOŠ Čelákovice

12:00 hod  -    Soutěž COPTH Praha

12:20 hod   - Vyhlášení výsledků Soutěže o nejlepší prezentaci škol a předání cen školám

22.2.2014 sobota

Prezentace škol ve stáncích

23.2.2014 neděle 

Prezentace škol ve stáncích

13:00 hod  Ukončení ankety veřejnosti v Soutěži o nejlepší prezentaci školy a předání ceny vyhrávající škole.

 

thumb

MŠ, ZŠ a PŠ Kolín se seznámí s tradičním košíkářstvím

18.2.2014

V pátek, dne 21.2.2014, budou mít žáci MŠ, ZŠ a PŠ Kolín možnosti vidět práci paní Zuzany Tilajcsikové, která se zabývá tradičním košíkářstvím. Paní Tilajcsiková se zaměřuje na výrobu a prodej košíkářských výrobků z loupaného i neloupaného vrbového proutí a její specializací je výroba klasických hospodářských košů z neloupané vrby.

thumb

Možnost pracovní stáže pro žáky gastronomických oborů

10.2.2014

Dne 7.3. 2014 proběhla schůzka s pane Filipem Sajlerem, známým z pořadu Kluci v akci. Díky neobyčejné vstřícnosti pana Sajlera se podařilo dohodnout pracovní stáž pro žáky gastronomických oborů. Stáž se bude odehrávat v jednom ze zařízení skupiny Perfect a to buď v Perfect canteen by Filip Sajler, která je poskytovatelem kvalitního závodního stravování, nebo v Perfect catering by Filip Sajler, která zajišťuje cateringové služby od soukromých oslav po velké kuchařské show pro několik tisíc hostů. V obou případech se staví na kvalitních surovinách, nepoužívají se polotovary a samozřejmostí je špičkový servis. Žáci tak budou mít možnost učit se přímo od úspěšných profesionálů.

thumb

Výstava tradičních řemesel v Lysé nad Labem

04.2.2014

Ve dnech 20.-23.2. 2014 proběhne v prostorách Výstaviště Lysá nad Labem 20. národní výstava tradičních řemesel, veletrh odborných škol a učilišť. Hlavní částí výstavy budou expozice odborných škol a učilišť nabízejících obory zaměřené především na řemeslnou výrobu. Školy se v rámci doprovodného programu představí a žáci budou mít možnost prezentovat své dovednosti, které získali při studiu.

thumb

Odborný gastronomický seminář pro žáky SOU a SOŠ Kutná Hora

28.1.2014

Dne 31.1. 2014 budou mít žáci SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora možnost zúčastnit se odborného gastronomického semináře s úspěšným odborníkem z praxe, panem Ladislavem Samkem. Tématem vaření budou různé úpravy hovězího a telecího masa. Pan Ladislav Samek pracoval v minulosti mimo jiné jako kuchař v Obecním domě nebo na Americké ambasádě.

thumb

Žáci SOŠ a SOU Kutná Hora navštíví firmu Škoda auto

27.11.2013

Žáci SOŠ a SOU Kutná Hora budou moci nahlédnout do výrobních prostor největší tuzemské exportní firmy Škoda auto. Žáci se dozvědí něco o historii firmy a budou se moci přesvědčit, jak vypadá v praxi práce v této firmě. Škoda auto je v současnosti podle studentů technických oborů nejatraktivnějším zaměstnavatelem v oblasti automobilového a strojírenského průmyslu.

thumb

Exkurze ZŠ Brandýs nad Labem ve SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora

25.11.2013

ZŠ Brandýs nad Labem navštívila dne 25.11.2013 SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora v rámci projektu  "Poznejte řemesla, poznejte praxi". Žáci 7. třídy ZŠ Brandýs byli seznámeni se studijními obory školy, během prezentace byla zdůrazněna zvláštní podpora některých studijních oborů KÚ Středočeského kraje ve formě stipendia. Stipendium je poskytováno z důvodu slabého zájmu o tyto obory - zedník, klempíř, elektrikář, zámečník a další.  Děti si měly možnost prohlédnout školu, zašly do kadeřnického a kosmetického salonu, kde studenti oborů kosmetička, kadeřník absolvují praxi.  Žáci zašli i do školních dílen pro praktický výcvik oborů elektrikář, mohli si vyzkoušet práci s některými přístroji a v závěru ochutnali oběd, který připravili studenti oboru gastronomie - kuchař, číšník.

thumb

Exkurze ZŠ Kladno do SOŠ a SOU Horky nad Jizerou

18.11.2013

Dne 21.11.2013 navštíví žáci ZŠ Kladno Den otevřených dveří ve SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Během exkurze se seznámí se zázemím školy, s obory, které se ve škole studují a budou mít možnost vidět výrobky studentů z oboru zemědělec-farmář,  umění barmanů  a také ochutnat, co připravili studenti oboru gastronomie.

thumb

Náhled do oboru truhlářského

14.11.2013

Žáci 7. třídy ZŠ Kladno se setkají dne 14.11. a 20.11.2013  s odborníkem z praxe v oboru truhlářském. Návštěva odborníka z praxe je jednou z aktivit projektu, kde se mají děti seznámit s oborem a  zkusit si pracovat pod dozorem odborníka z oboru. Odborníkem v oboru je pan Vít Liška, který je mimo svou profesi truhláře i mistrem odborného výcviku v SOŠ U Hvězdy v Kladně. 

thumb

Návštěva u pekaře v Pekárně Kompek Kladno

12.11.2013

Dne 12.11.2013 budou mít žáci ze ZŠ a MŠ Kladno navštívit Pekárnu Kompek Kladno. Je pro ně připravena exkurze ve firmě, budou mít možnost zjistit kolik práce je potřeba vložit, aby  mohli ochutnat  rohlík z obchodu. Je to pro žáky ZŠ příležitost poznat práci pekaře.

thumb

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou navštíví Němcovu selskou mlékárnu

04.11.2013

Na den 5.11. je naplánována exkuze studentů oboru zemědělec - farmář z SOU a SOŠ Horky nad Jizerou do Němcovy selské mlékárny v Radonicích. Žáci zde budou mít možnost vidět výrobu sýrů a dalších mléčných výrobků a také jedinečnou šanci vidět příklad dobré praxe v tomto oboru. Rodina Němcových v současné době hopodaří na 810 ha zemědělské půdy.  Němcova selská mlékárna vykupuje mléko ze soukromých chovů v okolí a hotové výrobky poté distribuuje vlastními vozy.

thumb

Studenti SPŠ Příbram navštíví firmu Škoda auto Mladá Boleslav

01.11.2013

Dne 1.11. budou mít studenti SPŠ a VOŠ Příbram možnost navštívit v rámci projektu výrobnu největší tuzemské exportní firmy - Škoda auto. Studenti uvidí, jak vypadá provoz v takovéto firmě a jak se vozidla kompletují předtím, než sjedou z výrobní linky. Zajímavostí provozu je, že přes 60% práce dělají pouze roboti. 

thumb

ZŠ Kladno navštíví firmu Beznoska

11.10.2013

Na 18.10. je v rámci projektu naplánována exkurze žáků 7. tříd ZŠ Kladno do firmy Beznoska s.r.o. Tato firma je rodinným podnikem, který se zabývá výrobou implantátů, nástrojů a operačních pomůcek určených pro potřeby ortopedie a traumatologie. Vzhledem k vysokým požadavkům na výrobky firma úzce spolupracuje s předními odborníky z řad lékařů a metalurgů. Žáci budou mít jedinečnou možnost dozvědět se něco o historii společnosti, ale také o současné výrobě a nových trendech.

thumb

ZŠ Příbram navštíví PBtisk a.s.

10.10.2013

Dne 16.10. se žáci ZŠ Příbram vydají na exkurzi do příbramské firmy PBtisk a.s. Tato firma se řadí mezi přední výrobce tištěných produktů ve střední Evropě a zabývá se kompletní výrobou knih od digitálních dat až po hotový produkt, dále také komerčním tiskem a výrobou obalů. Žáci budou mít možnost dozvědět se něco zajímavého o práci v této firmě.

thumb

ZŠ Kladno navštíví SOŠ a SOU Kutná Hora

09.10.2013

V úterý 15.října se žáci sedmých tříd ZŠ Kladno mohou těšit na návštěvu Střední odborné školy a Středního odborného učiliště řemesel Kutná Hora. Škola nabízi jak maturitní, tak i učební obory. Žáci zde mohou vyučit v oboru kuchař-číšník, truhlář, elektrikář, kadeřník, strojní mechanik, zedník, pokrývač, nebo zednické či malířské práce. 

thumb

ZŠ Brandýs navštíví provoz firmy CIUR

08.10.2013

Na den 14.10.2013 je naplánována exkurze žáků 7. třídy ZŠ Brandýs nad Labem Stará Boleslav, Palachova 337 do společnosti CIUR a.s. Tato firma má svůj výrobní závod v Brandýse již od roku 1991 a zabývá se výrobou celulózových výrobků. Zajímavé je, že tato výroba je realizována pouze z výběrové recyklace v ČR.  Firma se věnuje vlastnímu vývoji výrobků, zaměřených přednostně na vysoký stupeň využití recyklovaných surovin a snaží se o maximální ohleduplnost k životnímu prostředí. Do sortimentu této firmy patří izolace a systémy, průmyslová vlákna, dále nabízí obchodní a servisní zastoupení v oblasti klimatizací a tepelných čerpadel a výkup papíru. Žáci ZŠ budou mít jedinečnou možnost nahlédnout do výroby.

thumb

Návštěva v provozu firmy RAVAK

07.10.2013

Dne 2. října 2013 navštívili žáci sedmé třídy  ZŠ Příbram, Jiráskovy sady 273 výrobní prostory společnosti Ravak a.s.

    Firma Ravak sídlí v Příbrami, byla založena v roce 1991 a v současnosti se specializuje zejména na výrobu van, sprchových koutů, vodovodních baterií a koupelnového nábytku. Po příchodu do areálu firmy žáky přivítal pan Mgr. Martin Dražan a uvedl žáky do showroomu,  kde představil výrobky firmy.  Zde se žáci dozvěděli něco málo o historii firmy a také to,  že název Ravak pochází ze jmen zakladatelů a i v současnosti tyto rodiny firmu řídí.

Po úvodním představení se skupinka přesunula do výrobní haly, kde se vyrábí koupelnové vany. Žáci byli seznámeni s  celým  procesem výroby, měli možnost vidět, jak se při 190°C nahřívají pláty akrylátu, které se dále tvarují podle formy. Pevný list se stává vláčným a nahřátý pruh je pak úplně elastický. Jak podotkl pan Dražan, velmi důležité je správné nastavení teploty, aby se list neroztekl úplně. Tato část exkurze byla asi nejzajímavější, protože doslova před očima žáků vznikla „vana“ a to za pomoci podtlaku, kdy byl odsát vzduch mezi listem akrylu a formou. Tato „vana“ pochopitelně ještě není hotovým výrobkem, po zformování je nutné zpevnění a proto přijde na řadu sklovlákno, popřípadě tvrdnoucí pěna.  Žáci měli možnost v rámci exkurze sledovat celou cestu výrobku od procesu výroby po proces kompletace a balení.  Pan Dražan přiblížil žákům i oddělení testování skla. Vysvětlil, že  do sprchových koutů firma vkládá bezpečnostní skla, která se při rozbití rozpadají  na malé kousky.

         Seznámil žáky také s plány firmy na příští rok, kdy by měl být sortiment doplněn o další produkty. Přibudou tak keramická umyvadla, záchodové mísy, ale i doplňkový sortiment jako stojánky na mýdlo nebo zubní kartáčky.

Firma ve své nové strategii chce nabídnout zákazníkům kompletní vybavení koupelny včetně koupelnových doplňků v jednom designu.  Jejich motto je: Když koupelnu  tak Ravak. Firma si zakládá na své inovativnosti a stále se zabývá vývojem nového designu, technologií a materiálů. Zároveň propaguje ekologický přístup a pokud je to možné, vrací akrylátové odřezky zpět výrobci, který je může roztavit a znovu použít.

          Na konci exkurze zbyl i prostor pro dotazy, a tak se zvídaví žáci ZŠ Příbram dozvěděli, že se zde vyrobí průměrně 300 van denně, pracuje zde 300-350 zaměstnanců a firma své výrobky vyváží mimo jiné i do Asie a Afriky. Exkurze byla velmi zajímavá a to hlavně v tom, že žáci měli možnost vidět zblízka celý proces výroby až po finální zabalení produktu.

Pohled do výroby

02.10.2013

         ZŠ Příbram, Jiráskovy sady 273, bude mít možnost nahlédnout do provozu firmy RAVAK a.s.  Příbram. Firma je jednou z nejvýznamnějších českých firem, která vyrábí sprchové kouty, vany , umyvadla , vodovodní baterie a také koupelnový nábytek. Jejich výrobky můžeme najít téměř v každé koupelně v ČR.  Firma působí na trhu již více jak 20 let. Pro žáky 7. třídy ZŠ Příbram je připravena exkurze na den 2.10.2013.

thumb

Návštěva strojírenské oblasti v Německu

09.8.2013

Ve dnech 20.-25. října 2013 si studenti SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora a studenti SPŠ a VOŠ Příbram porovnají  zázemí výuky v technických studijních oborech.  Uskuteční se druhá a poslední zahraniční stáž projektu "Poznejte řemesla, poznejte praxi" , které se zúčastní studenti technických oborů  elektrikář, strojní mechanik, ale také zedník a pokrývač a  truhlář.  20 studentů středních  škol zamíří do německého Porýní, kde navštíví střední  školy obdobného zaměření. Budou mít možnost srovnat studijní podmínky, zázemí škol a budou mít šanci společně s německými studenty vyzkoušet praktickou výuku v jejich dílnách, kde si můžou prověřit i jejich  jazykové znalosti. V rámci návštěvy Německa zavítají také do významných firem z regionu. 

thumb

Exkurze do Mlékárny v Radonicích

08.8.2013

Také ve školním roce 2013-2014 bude pokračovat projekt "Poznejte řemesla, poznejte praxi" dalšími aktivitami. Jednou z prvních bude exkurze firmy  Němcova soukromá mlékárna v Radonicích, která se uskuteční v měsíci září 2013. Zúčastní se jí žáci 7. třídy ZŠ Brandýs nad Labem, Palachova 337/1. Firma zpracovává mléko ze soukromých chovů a vyrábí sýry, tvaroh, máslo a další mléčné výrobky, které distrubuuje vlastními auty po celém Středočeském kraji. Exkurze se koná dne 23.9.2013.

thumb

Návštěva odborníka z praxe v oboru kuchař-číšník

08.8.2013

Dne 4.10.2013 se studenti SOŠ a SOU v Horkách nad Jizerou můžou těšit na návštěvu jednoho z Kluků v akci pana Filipa Sajlera v jejich škole. Pan Sajler, který je  spolunositelem Zlaté medaile Asociace kuchařů a cukrářů České republiky- byl pozván, aby jako úspěšný podnikatel v oboru gastronomie  představil svou profesi a poradil studentům s některými "kuchařskými fígly", které můžou využít v rámci své kuchařské profese. Studenti a i pedagogové školy se na tento workshop velice těší.

thumb

Exkurze studentů do zahraničí - i toto náš projekt nabízí

02.6.2013

Jednou z dalších aktivit projektu je i exkurze studentů středních škol v zahraničí. V období 2.-8.6.2013 se uskuteční první zahraniční exkurze. Této exkurze se zúčastní 13 studentů oboru gastronomie ze SOŠ a SOU Horky nad Jizerou a 7 studentů téhož oboru ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. Se studenty  gastronomického oboru míříme do země gurmánů – do Francie. Studenti navštíví oblast Burgundska a město Dijon, kde budou mít možnost prohlédnout si zázemí gastronomických škol v regionu a předvést svoje umění v jedné z těchto škol. Na podzimní měsíce je plánována exkurze strojírenského oboru, která je směřována do strojírenské oblasti německého Porýní.

thumb

Exkurze v rámci projektu pokračují

21.5.2013

Dne 21.5.2013 bude projekt pokračovat další exkurzí u zaměstnavatele. ZŠ, MŠ a PŠ Kolín, Kutnohorská 179 navštíví Pekařství Jan Hankovec v Kolíně. Firma představí žákům 7. a 8. třídy pracovní prostory pekařství a žáci budou mít možnost vidět práci pekaře a cukráře a nechat se inspirovat ve výběru budoucího povolání.

thumb

Exkurze ZŠ Příbram

01.5.2013

Žáci ze ZŠ Příbram, Jiráskovy sady 273 se těší na exkurzi ve SOŠ a SOU Horky nad Jizerou, která se uskuteční dne 2.5.2013.

thumb

Návštěva odborníka z praxe

01.5.2013

Dne 27.5.2013 se uskuteční návštěva odborníka z praxe v ZŠ, MŠ a PŠ v Kolíně. Paní Dolejšová z Ateliéru 6tej smysl ze Staré Boleslavi dětem představí práci v chráněné dílně a stará česká téměř zapomenutá řemesla. Společně s dětmi vyrobí krásný dáreček z ovčího rouna. Podobná akce se uskutečnila 4.3.2013 v ZŠ v Brandýse.

thumb

Návštěva u odborníka z praxe - uměleckého kováře pana Doležala

01.5.2013

Jedna z posledních aktivit ve školním roce 2012-2013 je plánována na 13.6.2013. Žáci 7. třídy ZŠ Příbram navštíví odborníka z praxe přímo v jeho dílně ve Velkých Popovicích. Pan Doležal, majitel firmy 5D ateliér, představí žákům kovářské řemeslo a zároveň i svůj koníček, kterým je výroba uměleckých předmětů z kovu. Žáci budou mít možnost prohlédnout si jeho sbírku starožitností z oboru kovářství, vyzkoušet si správnou kovařinu a také nechat se inspirovat k výběru povolání kováře.